Kraków – to musisz wiedzieć!

Ci, którzy odwiedzili Kraków wiedzą jak przepięknym jest miastem, można spacerować tu całymi dniami, podziwiać budownictwo, zasiadać w przytulnych kawiarniach… To miasto, w którym ani dorośli ani dzieci, nie będą się nudzić!

W artykule przedstawiamy Wam wszystkie informacje o Krakowie, które każdy powinien mieć w małym palcu 😉

Co sprawia, że Kraków jest tak wyjątkowy?

1.Kraków w latach 1038-1596 był stolicą Polski.

2.W 965 roku Kraków stał się centrum handlowym słowiańskiej Europy.

3.Już w 1978 roku Kraków został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4.Na samym Starym Mieście w dzielnicy Krakowskiej, znajduje się ponad 6 000 zabytków i aż 2 miliony dzieł sztuki!

5.Jeśli chcesz poznać mało znane zakątki miasta, możesz wybrać się na wycieczkę samochodem elektrycznym – która trwa aż 3 godziny!

6.Byłeś na moście nad Wisłą? Jeśli jesteś w Krakowie, musisz się tam znaleźć. Widać stamtąd Kraków z całkiem innej perspektywy. Wygląda magicznie…

7.Znacie film Stephena Spielberga “Lista Schindlera” ? Mało kto wie, że sceny były kręcone właśnie w Krakowie, a dokładniej w jednej z krakowskich żydowskich dzielnic. Po dziś dzień większość domów jest tam zdobiona Gwiazdami Dawida a praktycznie każda kawiarnia serwuje żydowskie potrawy.

8.Wstydem jest – nie wiedzieć dlaczego Hejnał Mariacki nagle “urywa się”… Symbolizuje on bowiem legendę o trębaczu, który w 1240 roku chciał ostrzec mieszkańców o wrogach, którzy zbliżali się do miasta – został niestety zabity strzałką. Hejnał wybrzmiewa oczywiście z wieży Bazyliki Mariackiej.

9.70metrowa Wieża Ratuszowa w Krakowie jest niejako… własną wersją słynnej, krzywej wieży w Pizie.

10.Słynny dzwon Zygmunta, który waży aż 11 ton i znajduje się w dzwonnicy Katedry Wawelskiej, rozbrzmiewa tylko podczas najważniejszych Polskich świąt.

11.Najsłynniejsza tawerna w Krakowie, to austriacko-węgierska restauracja Balaton – odwiedzana przez całe pokolenia. Dania są tu przepyszne! Polecamy każdemu! Grzechem jest nie wejść do tej restauracji będąc w Krakowie!

12.To w Krakowie znajduje się najstarszy Polski uniwersytet – Krakowski – który został założony w XIV wieku.

Wiedzieliście o tym wszystkim? 😉

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *