„W moich snach wciąż Warszawa…”

Każdy wie gdzie leży Warszawa, wie, że jest stolicą Polski, każdy wie ilu przybywa tam codziennie “słoików” w poszukiwaniu pracy. Wiele firm ma tutaj swoje placówki i biura, główne siedziby…

Mamy dla Was jednak parę ciekawostek o tym pięknym mieście, zobaczcie, czy znacie je tak dobrze jak myślicie?

Na lekcji historii każdy musiał nauczyć się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku, kiedy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa właśnie tutaj. Jednak… mało kto wie, że tak naprawdę te informacje są… nie do końca prawdą.

Warszawę jako, że jest stolicą Polski ogłoszono dopiero w 1918 roku. Warto też wspomnieć, że dopiero 1952 roku formalny zapis mówiący o tym, że Warszawa jest stolicą naszego Kraju, pojawił się w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Co ciekawe – ani Konstytucja marcowa (1921 rok), ani kwietniowa (1935 rok), mimo, że cały naród uważał Warszawę za stolicę – nie wspominały o tym.

Warszawa może poszczycić się najdłuższą ulicą w całym naszym kraju! Wał Miedzieszyński – o długości prawie 15 km!

Choć Warszawa ani trochę nie kojarzy się ze sportami zimowymi, to właśnie tutaj, do 2015 roku znajdowała się tu skocznia narciarska. Pomysł zrodził się jeszcze w czasach PRL. Budowa obiektu rozpoczęła się już w 1955 roku, pierwsze skoki odbyły się w 1959 roku. Już w 1989 roku odbyły się tu niestety ostatnie zawody sportowe. Później obiekt niestety został zamknięty i totalnie o nim zapomniano. W 2015 roku został wyburzony a skoki narciarskie oczywiście przeniesiono – na południe Polski – już na stałe.

Zakończmy artykuł dość.. smutnym akcentem. Mianowicie… Podczas II wojny światowej wyburzone zostało niemal całe miasto. Dokładniej – zburzono tu 65 procent budynków. Zniszczono prawie 700 przepięknych, zabytkowych budowli (m.in. plac Zamkowy, Zamek Królewski, lotnisko Okęcie, warszawską katedrę). Warszawa była miastem, które ucierpiało najbardziej ze wszystkich, podczas II wojny światowej. Niemcy uznali ją za centrum oporu, jej zniszczenie według nich, miało doprowadzić do upadku polskiego Państwa Podziemnego.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *